Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL31B125KPCNNNC
CL31B125KPCNNNC picture photo
Mfg. Part Number
CL31B125KPCNNNC
Brief Description
CAP CER 1.2UF 10V X7R 1206
Datasheet Download
CL31B125KPCNNNC.pdf
Availability of CL31B125KPCNNNC
QUANTITY
CL31B125KPCNNNC Order Process
Ship out your order
Specifications of CL31B125KPCNNNC
Internal Part NumberEIS-CL31B125KPCNNNC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Cap MLCC Family
RoHS InformationMaterial Declaration MLCC
Featured ProductMulti-Layer Ceramic Capacitors
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL31B125KPCNNNC
Related LinksCL31B12, CL31B125KPCNNNC Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL31B125KPCNNNC Details Description
Related parts for CL31B125KPCNNNC
LED T-5MM SGL 585NM YLW DIFF PCB datasheet.pdf
IC ADC 8BIT HSACK/HOLD 20PLCC datasheet.pdf
IC COMPARATOR DUAL 5.5V 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 34.8KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 59 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Header 4 Position 0.198" (5.03mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES 3.09K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.90PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 48POS .050 SMD datasheet.pdf
Connector Header 68 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf