Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL31C100DBCNNNC
CL31C100DBCNNNC picture photo
Mfg. Part Number
CL31C100DBCNNNC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10PF 50V NP0 1206
Datasheet Download
CL31C100DBCNNNC.pdf
Availability of CL31C100DBCNNNC
QUANTITY
CL31C100DBCNNNC Order Process
Ship out your order
Specifications of CL31C100DBCNNNC
Internal Part NumberEIS-CL31C100DBCNNNC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration MLCC
Featured ProductMulti-Layer Ceramic Capacitors
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL31C100DBCNNNC
Related LinksCL31C10, CL31C100DBCNNNC Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL31C100DBCNNNC Details Description
Related parts for CL31C100DBCNNNC
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
OSC XO 100.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 293POS GOLD datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 24POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT SKT datasheet.pdf