Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL31C101KBCNNNC
CL31C101KBCNNNC picture photo
Mfg. Part Number
CL31C101KBCNNNC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 50V NP0 1206
Datasheet Download
CL31C101KBCNNNC.pdf
Availability of CL31C101KBCNNNC
QUANTITY
CL31C101KBCNNNC Order Process
Ship out your order
Specifications of CL31C101KBCNNNC
Internal Part NumberEIS-CL31C101KBCNNNC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration MLCC
Featured ProductMulti-Layer Ceramic Capacitors
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL31C101KBCNNNC
Related LinksCL31C10, CL31C101KBCNNNC Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL31C101KBCNNNC Details Description
Related parts for CL31C101KBCNNNC
RES SMD 68.1 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN ADAPT PLUG TO JACK N 50 OHM datasheet.pdf
IC FIFO 64KX9 20NS 32PLCC datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10V 10% 1411 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
RES 523 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
LIGHTPIPE 4ELEMENT .062 DIA datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
SWITCH R/A SEALED 10 SEC 50V datasheet.pdf
IC MMIC HBT X2 11GHZ 8SOIC datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 05VDC datasheet.pdf