Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL31C182JBCNNNC
CL31C182JBCNNNC picture photo
Mfg. Part Number
CL31C182JBCNNNC
Brief Description
CAP CER 1800PF 50V NP0 1206
Datasheet Download
CL31C182JBCNNNC.pdf
Availability of CL31C182JBCNNNC
QUANTITY
CL31C182JBCNNNC Order Process
Ship out your order
Specifications of CL31C182JBCNNNC
Internal Part NumberEIS-CL31C182JBCNNNC
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1800pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL31C182JBCNNNC
Related LinksCL31C18, CL31C182JBCNNNC Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL31C182JBCNNNC Details Description
Related parts for CL31C182JBCNNNC
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 18-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
LED 9MM G PMI 24V W GASKET datasheet.pdf
RES 51.7 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf