Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL31C471JIHNNNE
CL31C471JIHNNNE picture photo
Mfg. Part Number
CL31C471JIHNNNE
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 470PF 1KV NP0 1206
Datasheet Download
CL31C471JIHNNNE.pdf
Availability of CL31C471JIHNNNE
QUANTITY
CL31C471JIHNNNE Order Process
Ship out your order
Specifications of CL31C471JIHNNNE
Internal Part NumberEIS-CL31C471JIHNNNE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration MLCC
Featured ProductMulti-Layer Ceramic Capacitors
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL31C471JIHNNNE
Related LinksCL31C47, CL31C471JIHNNNE Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL31C471JIHNNNE Details Description
Related parts for CL31C471JIHNNNE
D-SUB CABLE MFU15K/MC16M/MFU15K datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 15V SGL 1KV datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC SUPERVISOR W/RESET SOT23-5 datasheet.pdf
RES 88.7 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 825 OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
BEND RELIEF 3.5MM YELLOW datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 32A datasheet.pdf