Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL31C560JBCNNNC
CL31C560JBCNNNC picture photo
Mfg. Part Number
CL31C560JBCNNNC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 56PF 50V NP0 1206
Datasheet Download
CL31C560JBCNNNC.pdf
Availability of CL31C560JBCNNNC
QUANTITY
CL31C560JBCNNNC Order Process
Ship out your order
Specifications of CL31C560JBCNNNC
Internal Part NumberEIS-CL31C560JBCNNNC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration MLCC
Featured ProductMulti-Layer Ceramic Capacitors
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL31C560JBCNNNC
Related LinksCL31C56, CL31C560JBCNNNC Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL31C560JBCNNNC Details Description
Related parts for CL31C560JBCNNNC
CONN BNC JACK STR 75 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
POWER OVER ETHERNET MODULE datasheet.pdf
IC DSP 16/32B 300MHZ 168CSPBGA datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.290" 3MM 2LD datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 3/8 BK 100' datasheet.pdf
SENSOR PHOTO 45-115MM NPN 12-24V datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 3.0, Super Speed 9 Position Panel Mount, Bulkhead - Front Side Nut datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE datasheet.pdf
CAP CER 270PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf