Laird - Embedded Wireless Solutions CL4790-1000-485-SP
CL4790-1000-485-SP picture photo
Mfg. Part Number
CL4790-1000-485-SP
Manufacturer
Product Category
RF Receiver, Transmitter, and Transceiver Finished Units
Brief Description
TXRX 900MHZ RS485 1W W/ANT'S DB9
Datasheet Download
CL4790-1000-485-SP.pdf
Availability of CL4790-1000-485-SP
QUANTITY
CL4790-1000-485-SP Order Process
Ship out your order
Specifications of CL4790-1000-485-SP
Internal Part NumberEIS-CL4790-1000-485-SP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSelection Guide
Product Training ModulesConnexLink Overview
Standard Package50
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Receiver, Transmitter, and Transceiver Finished Units
Series-
Function2 Transceivers
Modulation or ProtocolFHSS, FSK
Frequency902MHz ~ 928MHz
ApplicationsGeneral Purpose
InterfaceRS-485
Sensitivity-99dBm
Power - Output1000mW
Data Rate (Max)76.8 kbps
Features2 ConnexLink RS485 Units
Voltage - Supply7 V ~ 18 V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL4790-1000-485-SP
CL4790-1000-485-SP Details Description
Related parts for CL4790-1000-485-SP
PHOTODIODE UV 100MM SQ CERAMIC datasheet.pdf
IGBT 600V 48A 150W TO268 datasheet.pdf
GRIP MATERIAL 3"X6 YDS BLK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 4.53K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CERAMIC MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 27UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 0.01% 1/5W 0805 datasheet.pdf