Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL55B105KBINNNF
CL55B105KBINNNF picture photo
Mfg. Part Number
CL55B105KBINNNF
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 50V X7R 2220
Datasheet Download
CL55B105KBINNNF.pdf
Availability of CL55B105KBINNNF
QUANTITY
CL55B105KBINNNF Order Process
Ship out your order
Specifications of CL55B105KBINNNF
Internal Part NumberEIS-CL55B105KBINNNF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Cap MLCC Family
RoHS InformationMaterial Declaration MLCC
Featured ProductMulti-Layer Ceramic Capacitors
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case2220 (5750 Metric)
Size / Dimension0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.087" (2.20mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL55B105KBINNNF
Related LinksCL55B10, CL55B105KBINNNF Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL55B105KBINNNF Details Description
Related parts for CL55B105KBINNNF
IC REG LDO 3.5V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ4 PG29 datasheet.pdf
SUPERHEAVY TIE HEAD 316SS datasheet.pdf
RES SMD 147K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
TRANSFORMER TOROID 2-20VA 500:5 datasheet.pdf
MODULE ZIGBEE 802.15.4 W/MMCX CO datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY TIN 18POS datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT PIN datasheet.pdf