IXYS Corporation CLA50E1200TC-TRL
CLA50E1200TC-TRL picture photo
Mfg. Part Number
CLA50E1200TC-TRL
Manufacturer
Product Category
SCRs - Single
Brief Description
THYRISTOR PHASE 2A 1200V TO-268
Datasheet Download
CLA50E1200TC-TRL.pdf
Availability of CLA50E1200TC-TRL
QUANTITY
CLA50E1200TC-TRL Order Process
Ship out your order
Specifications of CLA50E1200TC-TRL
Internal Part NumberEIS-CLA50E1200TC-TRL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package400
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Off State1200V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)50mA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.6V
Current - On State (It (AV)) (Max)50A
Current - On State (It (RMS)) (Max)79A
Current - Hold (Ih) (Max)75mA
Current - Off State (Max)50µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)550A, 595A
SCR TypeStandard Recovery
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-268-3, D³Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Supplier Device PackageTO-268AA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CLA50E1200TC-TRL
Related LinksCLA50E12, CLA50E1200TC-TRL Datasheet, IXYS Corporation Distributor
CLA50E1200TC-TRL Details Description
Related parts for CLA50E1200TC-TRL
RES SMD 8.25K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 35V 5% RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9.2VC SMA datasheet.pdf
IC PLL FREQ SYNTH W/VCO 36LLP datasheet.pdf
RES SMD 6.65KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
PANEL PLASTIC 16.54X12.09X.17" datasheet.pdf
MINIFIT VERT HDR ASSY TPA 10POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST-NC 7.5A 115V datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20A 100V D2PAK datasheet.pdf
ROTARY NON-CONTACT ANALOG SENSOR datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER 25A datasheet.pdf