IXYS Corporation CLA5E1200UC
CLA5E1200UC picture photo
Mfg. Part Number
CLA5E1200UC
Manufacturer
Product Category
SCRs - Single
Brief Description
THYRISTOR PHASE 1200V TO-252
Datasheet Download
CLA5E1200UC.pdf
Availability of CLA5E1200UC
QUANTITY
CLA5E1200UC Order Process
Ship out your order
Specifications of CLA5E1200UC
Internal Part NumberEIS-CLA5E1200UC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Off State1200V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.8V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)20mA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.6V
Current - On State (It (AV)) (Max)5A
Current - On State (It (RMS)) (Max)7.8A
Current - Hold (Ih) (Max)30mA
Current - Off State (Max)10µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)50A, 54A
SCR TypeStandard Recovery
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-252AA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CLA5E1200UC
Related LinksCLA5E, CLA5E1200UC Datasheet, IXYS Corporation Distributor
CLA5E1200UC Details Description
Related parts for CLA5E1200UC
RES ARRAY 2 RES 100 OHM 0606 datasheet.pdf
CAP FILM 0.39UF 2% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 16-SSOP datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 255 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 70POS R/A .100" GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CTV 79C 79#22D PIN PLUG datasheet.pdf
CAP 4700 UF 20% 10 V datasheet.pdf