IXYS Corporation CLA80MT1200NHB
CLA80MT1200NHB picture photo
Mfg. Part Number
CLA80MT1200NHB
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
THYRISTOR PHASE TO247-3
Datasheet Download
CLA80MT1200NHB.pdf
Availability of CLA80MT1200NHB
QUANTITY
CLA80MT1200NHB Order Process
Ship out your order
Specifications of CLA80MT1200NHB
Internal Part NumberEIS-CLA80MT1200NHB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
SeriesDT-Triac™
PackagingTube
Triac TypeStandard
Voltage - Off State1200V (1.2kV)
Current - On State (It (RMS)) (Max)88A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.7V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)480A, 520A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)70mA
Current - Hold (Ih) (Max)70mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CLA80MT1200NHB
Related LinksCLA80MT, CLA80MT1200NHB Datasheet, IXYS Corporation Distributor
CLA80MT1200NHB Details Description
Related parts for CLA80MT1200NHB
BOARD EVAL FOR MCF523X datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 5A 6V datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
6 POS REC. CONNECTOR FOR MTII datasheet.pdf
CONV DC/DC 15V 75W 5A datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 900MA 410 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 8.25K OHM 1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT PIN PCB datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT 10A W/O LEVER datasheet.pdf
3 ROW BOX RECP 180 POS 100 C/L datasheet.pdf