Exar Corporation CLC1002ISO8X
CLC1002ISO8X picture photo
Mfg. Part Number
CLC1002ISO8X
Manufacturer
Product Category
Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Brief Description
IC OPAMP VFB 965MHZ 8SOIC
Datasheet Download
CLC1002ISO8X.pdf
Availability of CLC1002ISO8X
QUANTITY
CLC1002ISO8X Order Process
Ship out your order
Specifications of CLC1002ISO8X
Internal Part NumberEIS-CLC1002ISO8X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginAlternate Assembly Site 07/Jul/2014
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLinear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Amplifier TypeVoltage Feedback
Number of Circuits1
Output Type-
Slew Rate170 V/µs
Gain Bandwidth Product965MHz
-3db Bandwidth290MHz
Current - Input Bias30µA
Voltage - Input Offset500µV
Current - Supply13mA
Current - Output / Channel130mA
Voltage - Supply, Single/Dual (±)4 V ~ 12 V, ±2 V ~ 6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CLC1002ISO8X
Related LinksCLC100, CLC1002ISO8X Datasheet, Exar Corporation Distributor
CLC1002ISO8X Details Description
Related parts for CLC1002ISO8X
HDC-C-HE-BM 2.5AG 100/PK datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 6.3V X7R 0306 datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 533MHZ 672TBGA datasheet.pdf
CONN RCPT MINI DIN 8P VRT SHLD datasheet.pdf
WDUALOBE CONNECTOR datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 876 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
1X2 EMI GUIDE HOUSING ASSY datasheet.pdf
OSC XO 5.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 4.99 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES 0.003 OHM 5W 1% 4SIP datasheet.pdf