XP Power CLC175US12-TF
CLC175US12-TF picture photo
Mfg. Part Number
CLC175US12-TF
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 55W
Datasheet Download
CLC175US12-TF.pdf
Availability of CLC175US12-TF
QUANTITY
CLC175US12-TF Order Process
Ship out your order
Specifications of CLC175US12-TF
Internal Part NumberEIS-CLC175US12-TF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsCLC175 Series TUV Certificate
CLC175 Series UL Certificate
CLC175 Series CB Report
RoHS InformationCLC175 Series Declaration of Conformity
3D ModelCLC175USxx-MTF.stpCLC175USxx-MTF.igs
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesCLC
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)13.9A
Power (Watts)55W (125W Forced Air)
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency87%
Operating Temperature0°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension4.00" L x 2.00" W x 1.25" H (101.6mm x 50.8mm x 31.8mm)
Minimum Load RequiredYes
Approvals-
Power (Watts) - Max55W (125W Forced Air)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CLC175US12-TF
Related LinksCLC175, CLC175US12-TF Datasheet, XP Power Distributor
CLC175US12-TF Details Description
Related parts for CLC175US12-TF
RES SMD 330K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN TERM FEMALE 22-24AWG TIN datasheet.pdf
CAP TANT 270UF 4V 20% 2917 datasheet.pdf
OSC MEMS 19.44MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 274 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
508 TB SOCKET VERTICAL datasheet.pdf
DIP SWITCH datasheet.pdf
SOLDER SHIELD TERM 22 AWG LEAD datasheet.pdf