XP Power CLC175US12
CLC175US12 picture photo
Mfg. Part Number
CLC175US12
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 55W
Datasheet Download
CLC175US12.pdf
Availability of CLC175US12
QUANTITY
CLC175US12 Order Process
Ship out your order
Specifications of CLC175US12
Internal Part NumberEIS-CLC175US12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsCLC175 Series TUV Certificate
CLC175 Series UL Certificate
CLC175 Series CB Report
RoHS InformationCLC175 Series Declaration of Conformity
3D ModelCLC175USx.stpCLC175USx.igs
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesCLC
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)13.9A
Power (Watts)55W (125W Forced Air)
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency87%
Operating Temperature0°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension4.00" L x 2.00" W x 1.25" H (101.6mm x 50.8mm x 31.8mm)
Minimum Load RequiredYes
Approvals-
Power (Watts) - Max55W (125W Forced Air)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CLC175US12
Related LinksCLC17, CLC175US12 Datasheet, XP Power Distributor
CLC175US12 Details Description
Related parts for CLC175US12
IC RESET CIRCUIT 3.08V SOT143-4 datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 420MA 1.235 OHM datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1/8-27NPT 4-20MA datasheet.pdf
RES SMD 118K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RND SPACER 0.063" NYLON 24.26MM datasheet.pdf
RES 1.78 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 100V CH 0805 datasheet.pdf