TDK Corporation CLF6045T-6R8N-CA
CLF6045T-6R8N-CA picture photo
Mfg. Part Number
CLF6045T-6R8N-CA
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 2.9A 35.1 MOHM
Datasheet Download
CLF6045T-6R8N-CA.pdf
Availability of CLF6045T-6R8N-CA
QUANTITY
CLF6045T-6R8N-CA Order Process
Ship out your order
Specifications of CLF6045T-6R8N-CA
Internal Part NumberEIS-CLF6045T-6R8N-CA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, CLF-CA
Material - CoreFerrite
Inductance6.8µH
Tolerance±30%
Current Rating2.9A
Current - Saturation2.2A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)35.1 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.244" L x 0.232" W (6.20mm x 5.90mm)
Height - Seated (Max)0.189" (4.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CLF6045T-6R8N-CA
Related LinksCLF6045T, CLF6045T-6R8N-CA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CLF6045T-6R8N-CA Details Description
Related parts for CLF6045T-6R8N-CA
AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 97W datasheet.pdf
IC CTRLR SMPS OTP UVLO 16SOIC datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 5V ESD 8-MSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 16PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 12pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
SPEAKER 8 OHM datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 750MA 50 MOHM datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 30POS HL LOW P datasheet.pdf