TDK Corporation CLF7045T-471M
CLF7045T-471M picture photo
Mfg. Part Number
CLF7045T-471M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 470UH 370MA 1.42 OHM
Datasheet Download
CLF7045T-471M.pdf
Availability of CLF7045T-471M
QUANTITY
CLF7045T-471M Order Process
Ship out your order
Specifications of CLF7045T-471M
Internal Part NumberEIS-CLF7045T-471M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCLF
PackagingCut Tape (CT)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance470µH
Tolerance±20%
Current Rating370mA
Current - Saturation430mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.704 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.283" L x 0.272" W (7.20mm x 6.90mm)
Height - Seated (Max)0.177" (4.50mm)
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CLF7045T-471M
Related LinksCLF704, CLF7045T-471M Datasheet, TDK Corporation Distributor
CLF7045T-471M Details Description
Related parts for CLF7045T-471M
JUMPER-H1500TR/A3049S/X 10" datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 3-5.5V ESD 24SOIC datasheet.pdf
CONN RECEPT 6POS FEMALE PCB GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20V 10% 2812 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 42POS 2MM SMD datasheet.pdf
DIODE MODULE 600V 20A SOT227 datasheet.pdf
CONV DC/DC 8W 24VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
MOSFET N-CH 950V 3.5A TO220FP datasheet.pdf