TE Connectivity Potter & Brumfield Relays CLH-41-20030
CLH-41-20030 picture photo
Mfg. Part Number
CLH-41-20030
Manufacturer
Product Category
Time Delay Relays
Brief Description
RELAY TIME DELAY
Datasheet Download
CLH-41-20030.pdf
Availability of CLH-41-20030
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CLH-41-20030 Order Process
Ship out your order
Specifications of CLH-41-20030
Internal Part NumberEIS-CLH-41-20030
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model9-1393137-4.pdf
Standard Package1
Category Relays
FamilyTime Delay Relays
SeriesCL
Relay TypeIntegrated
FunctionOn-Delay
CircuitDPDT (2 Form C)
Delay Time0.3 Sec ~ 30 Sec
Output TypeMechanical Relay
Contact Rating @ Voltage10A @ 277VAC
Voltage - Supply12VDC
Mounting TypeSocket
Termination StyleSocketable
Timing Adjustment MethodExternal Resistor
Timing Initiate MethodInput Voltage
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CLH-41-20030
Related LinksCLH-41, CLH-41-20030 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
CLH-41-20030 Details Description
Related parts for CLH-41-20030
IC GATE OR/NOR QUAD 4INP 28-PLCC datasheet.pdf
RES SMD 24.3 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS 3.81MM R/A BK datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
Connector Header 50 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP POLYMER 680UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 20V SOT563 datasheet.pdf