TDK Corporation CLLE1AX7S0G225M/0.55
CLLE1AX7S0G225M/0.55 picture photo
Mfg. Part Number
CLLE1AX7S0G225M/0.55
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.2UF 4V X7S 0805
Datasheet Download
CLLE1AX7S0G225M/0.55.pdf
Availability of CLLE1AX7S0G225M/0.55
QUANTITY
CLLE1AX7S0G225M/0.55 Order Process
Ship out your order
Specifications of CLLE1AX7S0G225M/0.55
Internal Part NumberEIS-CLLE1AX7S0G225M/0.55
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Capacitance Replacement
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
CLL Series Capacitor Family
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
Featured ProductCLL Series Low Inductance MLCCs
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCLL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated4V
Temperature CoefficientX7S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBypass, Decoupling
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow ESL (Multi-Terminal)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CLLE1AX7S0G225M/0.55
Related LinksCLLE1AX7S0, CLLE1AX7S0G225M/0.55 Datasheet, TDK Corporation Distributor
CLLE1AX7S0G225M/0.55 Details Description
Related parts for CLLE1AX7S0G225M/0.55
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS 3MM SMD 0.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 6.3V 10% 1611 datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 5% 3W 6227 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf