Sumida Corporation CLQ61NP-180NC
CLQ61NP-180NC picture photo
Mfg. Part Number
CLQ61NP-180NC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 18UH 520MA 530 MOHM
Datasheet Download
CLQ61NP-180NC.pdf
Availability of CLQ61NP-180NC
QUANTITY
CLQ61NP-180NC Order Process
Ship out your order
Specifications of CLQ61NP-180NC
Internal Part NumberEIS-CLQ61NP-180NC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCLQ61
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance18µH
Tolerance±30%
Current Rating520mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)530 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test-
Mounting Type-
Package / Case-
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CLQ61NP-180NC
Related LinksCLQ61N, CLQ61NP-180NC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CLQ61NP-180NC Details Description
Related parts for CLQ61NP-180NC
WIRE WW 30AWG YELLOW 4" 50PC/PK datasheet.pdf
IC SWITCH SPST SC70-5 datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 5.6 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DCDC CONVERTER 3.3VOUT 2W datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 6KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
CONN HDR 23POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 150V FLATPCK datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf