Sumida Corporation CLQ61NP-271MC
CLQ61NP-271MC picture photo
Mfg. Part Number
CLQ61NP-271MC
Brief Description
FIXED IND 270UH 90MA 6.5 MOHM
Datasheet Download
CLQ61NP-271MC.pdf
Availability of CLQ61NP-271MC
QUANTITY
CLQ61NP-271MC Order Process
Ship out your order
Specifications of CLQ61NP-271MC
Internal Part NumberEIS-CLQ61NP-271MC
FamilyFixed Inductors
SeriesCLQ61
Material - Core-
Inductance270µH
Tolerance±20%
Current Rating90mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)6.5 mOhm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test-
Mounting Type-
Package / Case-
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CLQ61NP-271MC
Related LinksCLQ61N, CLQ61NP-271MC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CLQ61NP-271MC Details Description
Related parts for CLQ61NP-271MC
CONN DB44 MALE HD CRIMP TIN datasheet.pdf
RES SMD 82.5K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
TERM EDGE 17-20AWG CRIMP datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 12AWG ORANGE 1000' datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES SMD 681K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf