Lumex, Inc. CLS-PC11A125S01R
CLS-PC11A125S01R picture photo
Mfg. Part Number
CLS-PC11A125S01R
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPST 3A 125V
Datasheet Download
CLS-PC11A125S01R.pdf
Availability of CLS-PC11A125S01R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CLS-PC11A125S01R Order Process
Ship out your order
Specifications of CLS-PC11A125S01R
Internal Part NumberEIS-CLS-PC11A125S01R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package400
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesCLS
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPST
Switch FunctionOn-Off
Current Rating3A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-
Mechanical Life-
Electrical Life-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CLS-PC11A125S01R
Related LinksCLS-PC11, CLS-PC11A125S01R Datasheet, Lumex, Inc. Distributor
CLS-PC11A125S01R Details Description
Related parts for CLS-PC11A125S01R
FUSE RESETTABLE 1.25A 15V 1812 datasheet.pdf
ADM50S/AE50G/ADM50S datasheet.pdf
RES SMD 71.5 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TOP SHUTTLE datasheet.pdf
RES 750 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 43PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 5TSOP datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD datasheet.pdf
IMCV SNMP MANAGEABLE CONVRTR datasheet.pdf
XCEDE 2W 4PVH 4COL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS THRU HOLE SKT PCB datasheet.pdf
OSC VCTCXO 40.000MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf