Lumex, Inc. CLS-RR11A12250B
CLS-RR11A12250B picture photo
Mfg. Part Number
CLS-RR11A12250B
Manufacturer
Product Category
Rocker Switches
Brief Description
SWITCH ROCKER SPST 25A 12V
Datasheet Download
CLS-RR11A12250B.pdf
Availability of CLS-RR11A12250B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CLS-RR11A12250B Order Process
Ship out your order
Specifications of CLS-RR11A12250B
Internal Part NumberEIS-CLS-RR11A12250B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Switches
FamilyRocker Switches
SeriesCLS
PackagingBulk
CircuitSPST
Switch FunctionOn-Off
Current Rating25A (DC)
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC12V
Actuator TypeConcave (Curved) - Illuminated
Color - Actuator/CapBlack
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, ColorLED, Blue
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Threaded Body with Nut
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 12.00mm Dia
Operating Temperature-
Mechanical Life-
Electrical Life-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CLS-RR11A12250B
Related LinksCLS-RR1, CLS-RR11A12250B Datasheet, Lumex, Inc. Distributor
CLS-RR11A12250B Details Description
Related parts for CLS-RR11A12250B
CAP ALUM 2200UF 20% 16V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY CODED 25MM SLD LUG datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 EXTEND datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 3W AXIAL datasheet.pdf
IC DAC 8BIT W/AMP 20-SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Discrete Wire datasheet.pdf
RES 39K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 50K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG RED SHLD 500' datasheet.pdf
RES SMD 0.51 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf