Lumex, Inc. CLS-TC11A12251Y
CLS-TC11A12251Y picture photo
Mfg. Part Number
CLS-TC11A12251Y
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPST 30A 12V
Datasheet Download
CLS-TC11A12251Y.pdf
Availability of CLS-TC11A12251Y
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CLS-TC11A12251Y Order Process
Ship out your order
Specifications of CLS-TC11A12251Y
Internal Part NumberEIS-CLS-TC11A12251Y
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Switches
FamilyToggle Switches
SeriesCLS
PackagingBulk
CircuitSPST
Switch FunctionOn-Off
Current Rating30A (DC)
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC12V
Actuator TypeFlatted
Actuator Length-
IlluminationIlluminated
Illumination Type, ColorLED, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)12 VDC
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Panel Cutout DimensionsCircular - 12.20mm Dia
Bushing ThreadM12 x 0.75
Ingress Protection-
Features-
Actuator Material-
Electrical Life-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CLS-TC11A12251Y
Related LinksCLS-TC1, CLS-TC11A12251Y Datasheet, Lumex, Inc. Distributor
CLS-TC11A12251Y Details Description
Related parts for CLS-TC11A12251Y
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONN HEADER 6 PWR 28SGL 1.57MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 0.226 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 16.2 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 500V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
LED XNOVA NEUTRAL WHT 4000K 1212 datasheet.pdf
DFN-4 TO DIP-4 SMT ADAPTER datasheet.pdf
RES 113 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
+3 V, Parallel Input Micropower 10- and 12-Bit DACs IC datasheet.pdf