Sumida Corporation CLS6D23NP-3R0NC
CLS6D23NP-3R0NC picture photo
Mfg. Part Number
CLS6D23NP-3R0NC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 3UH 1.6A 42 MOHM SMD
Datasheet Download
CLS6D23NP-3R0NC.pdf
Availability of CLS6D23NP-3R0NC
QUANTITY
CLS6D23NP-3R0NC Order Process
Ship out your order
Specifications of CLS6D23NP-3R0NC
Internal Part NumberEIS-CLS6D23NP-3R0NC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCLS6D23
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance3µH
Tolerance±30%
Current Rating1.6A
Current - Saturation2.4A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)42 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.264" L x 0.264" W (6.70mm x 6.70mm)
Height - Seated (Max)0.098" (2.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CLS6D23NP-3R0NC
Related LinksCLS6D23, CLS6D23NP-3R0NC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CLS6D23NP-3R0NC Details Description
Related parts for CLS6D23NP-3R0NC
BATTERY VRLA 12V 20W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONSOLE W/10M CABLE datasheet.pdf
RES 442K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 12AWG ORANGE 100' datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf