Ohmite CLU1511E
CLU1511E picture photo
Mfg. Part Number
CLU1511E
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 150 OHM 2W CARBON LINEAR
Datasheet Download
CLU1511E.pdf
Availability of CLU1511E
QUANTITY
CLU1511E Order Process
Ship out your order
Specifications of CLU1511E
Internal Part NumberEIS-CLU1511E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesCLU
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)150
Tolerance±10%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)2W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation312°
Adjustment Type-
Resistive MaterialCarbon
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.625" (15.88mm)
Actuator Diameter0.125" (3.18mm)
Bushing Thread1/4-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CLU1511E
Related LinksCLU1, CLU1511E Datasheet, Ohmite Distributor
CLU1511E Details Description
Related parts for CLU1511E
TRANS NPN 800V 4A TO-220 datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 1A 4.5V datasheet.pdf
RES SMD 422K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 10PF 150V 0605 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 500V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 500MW DO35 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
CAP FILM 250VDC 0.036UF RADIAL datasheet.pdf