Ohmite CLU1552E
CLU1552E picture photo
Mfg. Part Number
CLU1552E
Brief Description
POT 1.5M OHM 2W CARBON LINEAR
Datasheet Download
CLU1552E.pdf
Availability of CLU1552E
QUANTITY
CLU1552E Order Process
Ship out your order
Specifications of CLU1552E
Internal Part NumberEIS-CLU1552E
TaperLinear
Resistance (Ohms)1.5M
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)2W
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.625" (15.88mm)
Actuator Diameter0.125" (3.18mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CLU1552E
Related LinksCLU1, CLU1552E Datasheet, Ohmite Distributor
CLU1552E Details Description
Related parts for CLU1552E
CONN HEADER 20POS DUAL TIN SMD datasheet.pdf
IC CLK ZDB 10OUT 140MHZ 24TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 8MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
CBL 3POS M12 PLUG-M8 R/A SCKT 3M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 130K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
PCF 7.50/11/90 3.5SN OR BX datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
350 TB SOCKET RA datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 3.3VOUT datasheet.pdf