| Internal Part Number | EIS-CLVC1G175MDCKREP | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Logic - Flip Flops | |
| Series | 74LVC | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Function | Reset | |
| Type | D-Type | |
| Output Type | Non-Inverted | |
| Number of Elements | 1 | |
| Number of Bits per Element | 1 | |
| Frequency - Clock | 175MHz | |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 5ns @ 5V, 50pF | |
| Trigger Type | Positive Edge | |
| Current - Output High, Low | 32mA, 32mA | |
| Voltage - Supply | 1.65 V ~ 5.5 V | |
| Current - Quiescent | 10µA | |
| Input Capacitance | 3pF | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TA) | |