Bourns Inc. CM100505-82NJL
CM100505-82NJL picture photo
Mfg. Part Number
CM100505-82NJL
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 82NH 110MA 4.5 OHM SMD
Datasheet Download
CM100505-82NJL.pdf
Availability of CM100505-82NJL
QUANTITY
CM100505-82NJL Order Process
Ship out your order
Specifications of CM100505-82NJL
Internal Part NumberEIS-CM100505-82NJL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCM100505 Series Material Declaration
PCN Obsolescence/ EOLCM100505/CM160808 EOL 1/Jul/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCM100505
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreAlumina
Inductance82nH
Tolerance±5%
Current Rating110mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)4.5 Ohm Max
Q @ Freq8 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant1.4GHz
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.024" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CM100505-82NJL
Related LinksCM10050, CM100505-82NJL Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CM100505-82NJL Details Description
Related parts for CM100505-82NJL
RELAY TELECOM DPDT 2A 24V datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 630MA 700 MOHM TH datasheet.pdf
8MM DIA. 2KB TAG, METAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 86.6 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125" datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf