API Delevan CM1011-254
CM1011-254 picture photo
Mfg. Part Number
CM1011-254
Manufacturer
Product Category
Common Mode Chokes
Brief Description
COM MODE CHOKE EPOX POT 250UH
Datasheet Download
CM1011-254.pdf
Availability of CM1011-254
QUANTITY
CM1011-254 Order Process
Ship out your order
Specifications of CM1011-254
Internal Part NumberEIS-CM1011-254
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Filters
FamilyCommon Mode Chokes
SeriesCM1011
PackagingBulk
Filter TypePower Line
Number of Lines2
Inductance250µH
Current10A
DC Resistance (DCR)6 mOhm Max
Impedance-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension1.098" L x 1.098" W (27.90mm x 27.90mm)
Height (Max)0.731" (18.56mm)
Package / CaseHorizontal, 4 PC Pin
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CM1011-254
Related LinksCM101, CM1011-254 Datasheet, API Delevan Distributor
CM1011-254 Details Description
Related parts for CM1011-254
IC CTRLR HOT SWAP 150MV 16-QSOP datasheet.pdf
RES SMD 634 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 1/8W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 39POS STRGHT PINS datasheet.pdf
02P UMNL CAP TEST ASSY datasheet.pdf
IC FPGA 66 I/O 81CSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
POT 1.5K OHM 300W WIREWOUND LIN datasheet.pdf