API Delevan CM1011-255
CM1011-255 picture photo
Mfg. Part Number
CM1011-255
Manufacturer
Product Category
Common Mode Chokes
Brief Description
COM MODE CHOKE EPOX POT 2500UH
Datasheet Download
CM1011-255.pdf
Availability of CM1011-255
QUANTITY
CM1011-255 Order Process
Ship out your order
Specifications of CM1011-255
Internal Part NumberEIS-CM1011-255
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Filters
FamilyCommon Mode Chokes
SeriesCM1011
PackagingBulk
Filter TypePower Line
Number of Lines2
Inductance2.5mH
Current2.8A
DC Resistance (DCR)73 mOhm Max
Impedance-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension1.098" L x 1.098" W (27.90mm x 27.90mm)
Height (Max)0.731" (18.56mm)
Package / CaseHorizontal, 4 PC Pin
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CM1011-255
Related LinksCM101, CM1011-255 Datasheet, API Delevan Distributor
CM1011-255 Details Description
Related parts for CM1011-255
IC 8051 MCU 64K FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS MALE R/A PCB datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CONN PLUG STRAIGHT 27POS W/SCKT datasheet.pdf
RES ARRAY 19 RES 4.7K OHM 20SSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RELAY AC CUR SENS 120VAC CHAS MT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 30POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
INDUCTOR/XFRMR datasheet.pdf
CAP FILM 68 NF 5% 100VDC datasheet.pdf