Powerex Inc. CM150DU-12F
CM150DU-12F picture photo
Mfg. Part Number
CM150DU-12F
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
IGBT MOD DUAL 600V 150A F SER
Datasheet Download
CM150DU-12F.pdf
Availability of CM150DU-12F
QUANTITY
CM150DU-12F Order Process
Ship out your order
Specifications of CM150DU-12F
Internal Part NumberEIS-CM150DU-12F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
SeriesIGBTMOD™
IGBT TypeTrench
ConfigurationHalf Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)150A
Power - Max520W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.2V @ 15V, 150A
Current - Collector Cutoff (Max)1mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce41nF @ 10V
InputStandard
NTC ThermistorNo
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseModule
Supplier Device PackageModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CM150DU-12F
Related LinksCM150, CM150DU-12F Datasheet, Powerex Inc. Distributor
CM150DU-12F Details Description
Related parts for CM150DU-12F
CAP CER 270PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC FPGA 102 I/O 144TQFP datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 50V U2J AXIAL datasheet.pdf
LED CBI 3MM 4X1 R/G,X,Y/G,R/G datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 100V 20% BX 1210 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 196MA 3.2 OHM SMD datasheet.pdf