Powerex Inc. CM150DU-12F
CM150DU-12F picture photo
Mfg. Part Number
CM150DU-12F
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
IGBT MOD DUAL 600V 150A F SER
Datasheet Download
CM150DU-12F.pdf
Availability of CM150DU-12F
QUANTITY
CM150DU-12F Order Process
Ship out your order
Specifications of CM150DU-12F
Internal Part NumberEIS-CM150DU-12F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
SeriesIGBTMOD™
IGBT TypeTrench
ConfigurationHalf Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)150A
Power - Max520W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.2V @ 15V, 150A
Current - Collector Cutoff (Max)1mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce41nF @ 10V
InputStandard
NTC ThermistorNo
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseModule
Supplier Device PackageModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CM150DU-12F
Related LinksCM150, CM150DU-12F Datasheet, Powerex Inc. Distributor
CM150DU-12F Details Description
Related parts for CM150DU-12F
CAP CER 68PF 500V 1111 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1A TO220-4 datasheet.pdf
TRM RNG TUBE N INS 250 KCMIL 3/8 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC DVR HALF-BRDG HF 100V 2A 9DFN datasheet.pdf
2-AXIS JOYSTICK datasheet.pdf
PHOTOTRANS 880NM FLAT CLR TO-18 datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 3W SPST M12 datasheet.pdf
IC TXRX AISG SGL MODEM 144HLQFP datasheet.pdf
CONN HDR 54POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf