Bourns Inc. CM160808-1N8DL
CM160808-1N8DL picture photo
Mfg. Part Number
CM160808-1N8DL
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.8NH 500MA 80 MOHM
Datasheet Download
CM160808-1N8DL.pdf
Availability of CM160808-1N8DL
QUANTITY
CM160808-1N8DL Order Process
Ship out your order
Specifications of CM160808-1N8DL
Internal Part NumberEIS-CM160808-1N8DL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLCM100505/CM160808 EOL 1/Jul/2015
PCN Design/SpecificationCM160808 Jan/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCM160808
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreAlumina
Inductance1.8nH
Tolerance±0.3nH
Current Rating500mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)80 mOhm Max
Q @ Freq8 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant6GHz
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.038" (0.95mm)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CM160808-1N8DL
Related LinksCM16080, CM160808-1N8DL Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CM160808-1N8DL Details Description
Related parts for CM160808-1N8DL
JUMPER-H9992TR/A3047V/H9992TR 6" datasheet.pdf
METRAL 3000 HD 6X5 24MM LNG ASSY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
RES 12.4K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 43.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN SOCKET 5POS PANEL MOUNT R/A datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 2W datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS CABLE PIN datasheet.pdf