Souriau Connection Technology CM16PT10LY
CM16PT10LY picture photo
Mfg. Part Number
CM16PT10LY
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Contacts
Brief Description
CONTACT PIN PCB SIZE 16
Datasheet Download
CM16PT10LY.pdf
Availability of CM16PT10LY
QUANTITY
CM16PT10LY Order Process
Ship out your order
Specifications of CM16PT10LY
Internal Part NumberEIS-CM16PT10LY
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Contacts
SeriesClipper
PackagingBulk
Pin or SocketPin
TypeMachined
Size16
Wire Gauge-
Contact TerminationSolder
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness16µin (0.40µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CM16PT10LY
Related LinksCM16P, CM16PT10LY Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
CM16PT10LY Details Description
Related parts for CM16PT10LY
FIXED IND 18MH 39MA 48.3 OHM TH datasheet.pdf
CONN HEADER 19POS .100 R/A TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
IC JK TYPE NEG TRG DUAL 16SOIC datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 15 OHM 5% AXL datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
FILTER 1-PHASE GENERAL EMI 16A datasheet.pdf
MICRO 9POS PIN 6" datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 18"L X 12"W datasheet.pdf
RES 107 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 40VOUT 100W datasheet.pdf
RES SMD 200OHM 0.01% 0.6W J LEAD datasheet.pdf