Panasonic Electric Works CM1A-R-24V
CM1A-R-24V picture photo
Mfg. Part Number
CM1A-R-24V
Brief Description
RELAY AUTOMOTIVE SPST 15A 24V
Datasheet Download
CM1A-R-24V.pdf
Availability of CM1A-R-24V
QUANTITY
CM1A-R-24V Order Process
Ship out your order
Specifications of CM1A-R-24V
Internal Part NumberEIS-CM1A-R-24V
Coil TypeNon Latching
Coil Current75mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)15A
Switching Voltage28VDC - Nom
Turn On Voltage (Max)14 VDC
Turn Off Voltage (Min)2.4 VDC
FeaturesResistor, Sealed - Fully
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver Alloy, Cadmium Free
Coil Power1.8 W
Coil Resistance320 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CM1A-R-24V
Related LinksCM1A-, CM1A-R-24V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
CM1A-R-24V Details Description
Related parts for CM1A-R-24V
RES SMD 73.2 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
THERMAL PASTE datasheet.pdf
LED GOLDEN DRAGON 625NM RED SMD datasheet.pdf
LED ACRICH NEU WHITE 4500K 4SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 5.62 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf