Panasonic Electric Works CM1F-D-12V
CM1F-D-12V picture photo
Mfg. Part Number
CM1F-D-12V
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 35A 12V
Datasheet Download
CM1F-D-12V.pdf
Availability of CM1F-D-12V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CM1F-D-12V Order Process
Ship out your order
Specifications of CM1F-D-12V
Internal Part NumberEIS-CM1F-D-12V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsGeneral Appl Guidelines
How to Read Date Codes
PCN Obsolescence/ EOLCA,CM,CB,CV Relays Apr/2012
Standard Package50
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesCM
PackagingBulk
Relay TypeAutomotive
Coil TypeNon Latching
Coil Current125mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)35A
Switching Voltage14VDC - Nom
Turn On Voltage (Max)7 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.2 VDC
Operate Time10ms
Release Time15ms
FeaturesDiode, Sealed - Flux Protection
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver Alloy, Cadmium Free
Coil Power1.5 W
Coil Resistance96 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CM1F-D-12V
Related LinksCM1F-, CM1F-D-12V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
CM1F-D-12V Details Description
Related parts for CM1F-D-12V
IC QUAD DIFF COMP 14-SOIC datasheet.pdf
IC DSP CONTROLLER 16BIT 144-MBGA datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V SOT23-3 datasheet.pdf
TVS DIODE 78VWM 126VC SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 100KHZ 8MSOP datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 1PIN SLD CUP datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf