Powerex Inc. CM200TU-12F
CM200TU-12F picture photo
Mfg. Part Number
CM200TU-12F
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
IGBT MOD 6PAC 600V 200A F SER
Datasheet Download
CM200TU-12F.pdf
Availability of CM200TU-12F
QUANTITY
CM200TU-12F Order Process
Ship out your order
Specifications of CM200TU-12F
Internal Part NumberEIS-CM200TU-12F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLIGBT/IPM Module EOL 1/Sep/2015
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
SeriesIGBTMOD™
IGBT TypeTrench
ConfigurationThree Phase Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)200A
Power - Max590W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.2V @ 15V, 200A
Current - Collector Cutoff (Max)1mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce54nF @ 10V
InputStandard
NTC ThermistorNo
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseModule
Supplier Device PackageModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CM200TU-12F
Related LinksCM200, CM200TU-12F Datasheet, Powerex Inc. Distributor
CM200TU-12F Details Description
Related parts for CM200TU-12F
MOSFET N-CH 100V 10A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 88.7K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 6POS DUAL TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 16A 24V datasheet.pdf
OSC VCXO 100.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
RES 301 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC OP AMP QUAD 215MHZ 16SSOP datasheet.pdf
5MM LENS LP datasheet.pdf
PLUG ASSY RJ45 CAT.6A datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN +/-15VOUT datasheet.pdf