AVX Corporation CM21X5R106K06AL
CM21X5R106K06AL picture photo
Mfg. Part Number
CM21X5R106K06AL
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10UF 4V X5R 0805
Datasheet Download
CM21X5R106K06AL.pdf
Availability of CM21X5R106K06AL
QUANTITY
CM21X5R106K06AL Order Process
Ship out your order
Specifications of CM21X5R106K06AL
Internal Part NumberEIS-CM21X5R106K06AL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated4V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CM21X5R106K06AL
Related LinksCM21X5R, CM21X5R106K06AL Datasheet, AVX Corporation Distributor
CM21X5R106K06AL Details Description
Related parts for CM21X5R106K06AL
IC VREF SHUNT 4.096V SOT23 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 23A DPAK datasheet.pdf
IDC CABLE - HKC40H/AE40M/HPL40H datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20V 20% 2312 datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 50A AC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 900VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 2MM 12POS 15GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf