Citizen Finedevice CM250S76.790KAZFT
CM250S76.790KAZFT picture photo
Mfg. Part Number
CM250S76.790KAZFT
Brief Description
Crystal 76.7900kHz 30ppm 12.5pF 50 kOhm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SOJ, 5.50mm pitch
Datasheet Download
CM250S76.790KAZFT.pdf
Availability of CM250S76.790KAZFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CM250S76.790KAZFT Order Process
Ship out your order
Specifications of CM250S76.790KAZFT
Internal Part NumberEIS-CM250S76.790KAZFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
TypekHz Crystal (Tuning Fork)
Frequency76.79kHz
Frequency Stability-
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance12.5pF
ESR (Equivalent Series Resistance)50 kOhm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SOJ, 5.50mm pitch
Size / Dimension0.311" L x 0.146" W (7.90mm x 3.70mm)
Height0.098" (2.50mm)