Bourns Inc. CM252016-15NKL
CM252016-15NKL picture photo
Mfg. Part Number
CM252016-15NKL
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 15NH 255MA 380 MOHM
Datasheet Download
CM252016-15NKL.pdf
Availability of CM252016-15NKL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CM252016-15NKL Order Process
Ship out your order
Specifications of CM252016-15NKL
Internal Part NumberEIS-CM252016-15NKL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCM252016 Series Material Declaration
PCN Obsolescence/ EOLCM201212/CM252016 Series Jan/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCM252016
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CorePolymer
Inductance15nH
Tolerance±10%
Current Rating255mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)380 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant1.8GHz
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.063" (1.60mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CM252016-15NKL
Related LinksCM25201, CM252016-15NKL Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CM252016-15NKL Details Description
Related parts for CM252016-15NKL
LED BARGRAPH 10-SEG RED/YLW/GRN datasheet.pdf
CONV DC-DC TRPL-VO 9A VERT datasheet.pdf
CONN PLUG WATERPROOF 12POS MALE datasheet.pdf
MODULE POWERCORE 3810 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS SKT datasheet.pdf
IC INVERTER/BUFFER LP OD 6XSON datasheet.pdf
PLATED SPACER datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
FIXED IND 43NH 190MA 1.6 OHM SMD datasheet.pdf