Bourns Inc. CM252016-R39KL
CM252016-R39KL picture photo
Mfg. Part Number
CM252016-R39KL
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 390NH 160MA 950 MOHM
Datasheet Download
CM252016-R39KL.pdf
Availability of CM252016-R39KL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CM252016-R39KL Order Process
Ship out your order
Specifications of CM252016-R39KL
Internal Part NumberEIS-CM252016-R39KL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLCM201212/CM252016 Series Jan/2014
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCM252016
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CorePolymer
Inductance390nH
Tolerance±10%
Current Rating160mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)950 mOhm Max
Q @ Freq25 @ 25.2MHz
Frequency - Self Resonant175MHz
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Frequency - Test25.2MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.063" (1.60mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CM252016-R39KL
Related LinksCM25201, CM252016-R39KL Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CM252016-R39KL Details Description
Related parts for CM252016-R39KL
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.1A 6TSOP datasheet.pdf
070 MLC II PLUG ASSY 8P GRAY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 1.06K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.15 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SPRING datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf