Powerex Inc. CM300DY-28H
CM300DY-28H picture photo
Mfg. Part Number
CM300DY-28H
Brief Description
IGBT MOD DUAL 1400V 300A H SER
Datasheet Download
CM300DY-28H.pdf
Availability of CM300DY-28H
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CM300DY-28H Order Process
Ship out your order
Specifications of CM300DY-28H
Internal Part NumberEIS-CM300DY-28H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
ConfigurationHalf Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1400V
Current - Collector (Ic) (Max)300A
Power - Max2100W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic4.2V @ 15V, 300A
Current - Collector Cutoff (Max)1mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce60nF @ 10V
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CM300DY-28H
Related LinksCM300, CM300DY-28H Datasheet, Powerex Inc. Distributor
CM300DY-28H Details Description
Related parts for CM300DY-28H
IC MONITOR RESET 3.06V SC-70-3 datasheet.pdf
IC PWR MANAGEMENT CELL/PCS 28LLP datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 60POS 1.27MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 976 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 48TQFP datasheet.pdf
FIXED IND 13UH 285MA 1.2 OHM TH datasheet.pdf
CABLE DUCT 80MMX100MM 2M BLU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf