Citizen Finedevice CM309A66.6666MABJT
CM309A66.6666MABJT picture photo
Mfg. Part Number
CM309A66.6666MABJT
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 66.6666MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SOJ, 2.85mm pitch
Datasheet Download
CM309A66.6666MABJT.pdf
Availability of CM309A66.6666MABJT
QUANTITY
CM309A66.6666MABJT Order Process
Ship out your order
Specifications of CM309A66.6666MABJT
Internal Part NumberEIS-CM309A66.6666MABJT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesCM309A
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency66.6666MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)80 Ohm
Operating Mode3rd Overtone
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SOJ, 2.85mm pitch
Size / Dimension0.528" L x 0.200" W (13.40mm x 5.08mm)
Height0.181" (4.60mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CM309A66.6666MABJT
Related LinksCM309A66., CM309A66.6666MABJT Datasheet, Citizen Finedevice Distributor
CM309A66.6666MABJT Details Description
Related parts for CM309A66.6666MABJT
CONN HEADER .100 DUAL R/A 10POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125 SQ WW datasheet.pdf
RES SMD 0.025 OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 78.7K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 25V X8R 1206 datasheet.pdf
IC HIGH GAIN DVR AMP 16QFN datasheet.pdf
RES SMD 3.48K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf