Citizen Finedevice CM309B18.000MABJT
CM309B18.000MABJT picture photo
Mfg. Part Number
CM309B18.000MABJT
Brief Description
Crystal 18.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SOJ, 2.85mm pitch
Datasheet Download
CM309B18.000MABJT.pdf
Availability of CM309B18.000MABJT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CM309B18.000MABJT Order Process
Ship out your order
Specifications of CM309B18.000MABJT
Internal Part NumberEIS-CM309B18.000MABJT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesCM309B
PackagingCut Tape (CT)
TypeMHz Crystal
Frequency18MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)50 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SOJ, 2.85mm pitch
Size / Dimension0.528" L x 0.200" W (13.40mm x 5.08mm)
Height0.181" (4.60mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CM309B18.000MABJT
Related LinksCM309B18, CM309B18.000MABJT Datasheet, Citizen Finedevice Distributor
CM309B18.000MABJT Details Description
Related parts for CM309B18.000MABJT
CAP TANT 22UF 10V 20% 2312 datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS VERT LATCH 15AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC EEPROM 512KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONN HEADER VERT TIN 28POS datasheet.pdf
MULTI-PAIR 50COND 28AWG 1000' datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV 1CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS SKT datasheet.pdf
TV 11C 2#20 9#10 SKT RECP datasheet.pdf
Virtex-E 1.8 V FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf