Citizen Finedevice CM309B27.3067MBBITR
CM309B27.3067MBBITR picture photo
Mfg. Part Number
CM309B27.3067MBBITR
Brief Description
Crystal 27.3067MHz 50ppm 16pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SOJ, 2.85mm pitch
Datasheet Download
CM309B27.3067MBBITR.pdf
Availability of CM309B27.3067MBBITR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CM309B27.3067MBBITR Order Process
Ship out your order
Specifications of CM309B27.3067MBBITR
Internal Part NumberEIS-CM309B27.3067MBBITR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesCM309B
PackagingCut Tape (CT)
TypeMHz Crystal
Frequency27.3067MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±50ppm
Load Capacitance16pF
ESR (Equivalent Series Resistance)50 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SOJ, 2.85mm pitch
Size / Dimension0.528" L x 0.200" W (13.40mm x 5.08mm)
Height0.181" (4.60mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CM309B27.3067MBBITR
Related LinksCM309B27., CM309B27.3067MBBITR Datasheet, Citizen Finedevice Distributor
CM309B27.3067MBBITR Details Description
Related parts for CM309B27.3067MBBITR
TERMINAL BLOCK 2.5MM 7POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf