Citizen Finedevice CM309S-60.000MABJTR
CM309S-60.000MABJTR picture photo
Mfg. Part Number
CM309S-60.000MABJTR
Brief Description
Crystal 60.0000MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SOJ, 9.40mm pitch
Datasheet Download
CM309S-60.000MABJTR.pdf
Availability of CM309S-60.000MABJTR
QUANTITY
CM309S-60.000MABJTR Order Process
Ship out your order
Specifications of CM309S-60.000MABJTR
Internal Part NumberEIS-CM309S-60.000MABJTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
TypeMHz Crystal
Frequency60MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)80 Ohm
Operating Mode3rd Overtone
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SOJ, 9.40mm pitch
Size / Dimension0.488" L x 0.173" W (12.40mm x 4.40mm)
Height0.146" (3.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CM309S-60.000MABJTR
Related LinksCM309S-60, CM309S-60.000MABJTR Datasheet, Citizen Finedevice Distributor
CM309S-60.000MABJTR Details Description
Related parts for CM309S-60.000MABJTR
CABLE MCX/MCX 24" RG-179 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC MSFT DVR HALF-BRG 100V 12-DFN datasheet.pdf
RES 430K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
ROTARY SWITCH 1 POLE 12POS ADJ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 48.7K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
EXPLOSION-PROOF LIMIT SWES datasheet.pdf
RES 400 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 24V 2W datasheet.pdf