Citizen Finedevice CM309S11.0592MABJT
CM309S11.0592MABJT picture photo
Mfg. Part Number
CM309S11.0592MABJT
Brief Description
Crystal 11.0592MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SOJ, 9.40mm pitch
Datasheet Download
CM309S11.0592MABJT.pdf
Availability of CM309S11.0592MABJT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CM309S11.0592MABJT Order Process
Ship out your order
Specifications of CM309S11.0592MABJT
Internal Part NumberEIS-CM309S11.0592MABJT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLCM309S Series Aug/2014
CM309S Series Revision Aug/2014
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesCM309S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency11.0592MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)50 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SOJ, 9.40mm pitch
Size / Dimension0.488" L x 0.173" W (12.40mm x 4.40mm)
Height0.146" (3.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CM309S11.0592MABJT
Related LinksCM309S11., CM309S11.0592MABJT Datasheet, Citizen Finedevice Distributor
CM309S11.0592MABJT Details Description
Related parts for CM309S11.0592MABJT
RES SMD 2.8K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 20ppm 10pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
4300-1538 PISTOL datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X5R 0603 datasheet.pdf
CHOKE LOW PROFILE 1500 UH 25% SM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 693.483MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf