Powerex Inc. CM400HA-28H
CM400HA-28H picture photo
Mfg. Part Number
CM400HA-28H
Brief Description
IGBT MOD SGL 1400V 400A H SER
Datasheet Download
CM400HA-28H.pdf
Availability of CM400HA-28H
QUANTITY
CM400HA-28H Order Process
Ship out your order
Specifications of CM400HA-28H
Internal Part NumberEIS-CM400HA-28H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
IGBT Type-
ConfigurationSingle
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1400V
Current - Collector (Ic) (Max)400A
Power - Max2800W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic4.2V @ 15V, 400A
Current - Collector Cutoff (Max)2mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce80nF @ 10V
InputStandard
NTC ThermistorNo
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CM400HA-28H
Related LinksCM400, CM400HA-28H Datasheet, Powerex Inc. Distributor
CM400HA-28H Details Description
Related parts for CM400HA-28H
FIXED IND 3.3UH 370MA 570 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
ENCODER KIT 3CH 500CPR 5/32" datasheet.pdf
IC AMP CATV UPSTREAM 28QFN datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.25A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 52MA 21 OHM TH datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 13POS 1MM R/A datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf