Powerex Inc. CM400HA-34H
CM400HA-34H picture photo
Mfg. Part Number
CM400HA-34H
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
IGBT MOD SGL 1700V 400A H SER
Datasheet Download
CM400HA-34H.pdf
Availability of CM400HA-34H
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CM400HA-34H Order Process
Ship out your order
Specifications of CM400HA-34H
Internal Part NumberEIS-CM400HA-34H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
SeriesIGBTMOD™
IGBT Type-
ConfigurationSingle
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1700V
Current - Collector (Ic) (Max)400A
Power - Max4100W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic3.7V @ 15V, 400A
Current - Collector Cutoff (Max)4mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce85nF @ 10V
InputStandard
NTC ThermistorNo
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseModule
Supplier Device PackageModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CM400HA-34H
Related LinksCM400, CM400HA-34H Datasheet, Powerex Inc. Distributor
CM400HA-34H Details Description
Related parts for CM400HA-34H
IC REG LDO 3.3V 8.5A TO247-3 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 8POS datasheet.pdf
Connector Receptacle 48 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 422 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS MINI-UMNL RED datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS INLINE W/SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
MULTI-PAIR 62COND 28AWG 500' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156" datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 5% 15V 2214 datasheet.pdf
22 AWG 3 CONDUCTOR QTI CABLE datasheet.pdf