Powerex Inc. CM531220
CM531220 picture photo
Mfg. Part Number
CM531220
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
SCR MOD DUAL 1200V 200A
Datasheet Download
CM531220.pdf
Availability of CM531220
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CM531220 Order Process
Ship out your order
Specifications of CM531220
Internal Part NumberEIS-CM531220
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSCR Module Selection Guide
Video FileKey Features and Advantages for Using POW-R-BLOK™ Modules
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 22/Feb/2013
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
PackagingBulk
StructureSeries Connection - All SCRs
Number of SCRs, Diodes2 SCRs
Voltage - Off State1200V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)100mA
Current - On State (It (AV)) (Max)200A
Current - On State (It (RMS)) (Max)310A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)3600A, 4000A
Current - Hold (Ih) (Max)-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CasePOW-R-BLOK™ Module
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CM531220
Related LinksCM53, CM531220 Datasheet, Powerex Inc. Distributor
CM531220 Details Description
Related parts for CM531220
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 18DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 datasheet.pdf
CAP MICA 1000PF 1% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
RES 12.4 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47000UF 20% 63V SCREW datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 649 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MCU AVR 2.4GHZ 64K FLASH 64VQFN datasheet.pdf
DIODE ZENER 91V 5W T18 datasheet.pdf